PLAN DZIAŁAŃ w zakresie zdrowia 2017-2018

Klasa II a podczas wspólnego śniadania

Dnia 8 listopada klasa II a przygotowywała przepyszne zdrowe kanapki oraz owocowe szaszłyki w ramach programów: Śniadanie daje moc i Warzywa i owoce w szkole, a potem je z apetytem pozjadała. Dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, że konieczne jest dostarczenie energii oraz niezbędnych składników odżywczych, aby przygotować cały organizm, a zwłaszcza mózg do ciężkiej pracy jaką jest nauka.Była to również okazja do przypomnienia sobie jak ważne w naszej diecie są warzywa i owoce oraz kultura spożywania posiłku.

Realizację programu edukacyjnego dla klas 1-3 rozpoczęliśmy udziałem w dwóch konkursach.

Pierwszy z nich to „Nakręceni na mleko”. Uczestnictwo w konkursie polegało na przygotowaniu przez uczestnika krótkiego ok. 30 sekundowego filmiku, który będzie mówił o tym co najbardziej uczniowie lubią w mleku. Konkurs już zakończono teraz tylko czekamy na wyniki.

Drugi konkurs to „Pyszne mleczne danie Kota Mleczysława”. Wystarczyło przygotować jedną ulubioną potrawę, której głównym składnikiem jest wybrany produkt nabiałowy, a następnie  sfotografować i zgłosić swoją pracę do konkursu.

8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc

Tego dnia w naszej klasie dużo się działo. Na początku spotkaliśmy się z panią intendentką z naszej szkoły.  Poznaliśmy zasady komponowania posiłków w naszej stołówce.  Pracownicy kuchni i pani intendentka spotykają się w każdy piątek i układają jadłospis na następny tydzień. A to nie takie proste, bo posiłki muszą zawierać niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju dzieci a także muszą być zdrowe.  Muszą zrobić dziennie aż 407 porcji obiadów dla uczniów.  Ale wszyscy o tym wiedzą,  bo obiadki są bardzo smaczne i je uwielbiamy. W drugiej części robiliśmy smaczne, kolorowe i zdrowe kanapki z wykorzystaniem także produktów mlecznych.  Było super!  Sami zobaczcie!!

Owoce i warzywa w szkole
Klasa II B dnia 29 10.2015r. wykonywała przepyszne kolorowe kanapki, w których nie zabrakło  bardzo bogatych w witaminy warzyw. Drugą potrawą były  owocowe szaszłyki. Dzieci wykorzystały do nich różnego rodzaju owoce, były tam: jabłka, gruszki, banany, winogrona, mandarynki, pomarańcze, mango. Po wykonaniu potraw przystąpiliśmy do konsumpcji. Wszyscy uznali, że ich kanapki i szaszłyki były przepyszne i częściej musimy wspólnie przygotowywać tak dobre i zdrowe śniadania.

Pij mleko będziesz wielki

Rozpoczęliśmy już program edukacyjny dla szkół, a właściwie dwa programy . Od nowego roku szkolnego 2017/2018 dwa unijne programy mleko w szkole i owoce w szkole są połączone – poinformował PAP prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski.  W ramach tych programów dostaliśmy już jogurty, kefiry i mleko, a także jabłka, gruszki, rzodkiewki, marchewki, które urozmaicają nasze śniadanie w szkole. Cieszymy się, bo je lubimy i dbamy o zdrowie. Smacznego!!!!